| 01.07.2020 Právě vyšlo postfolkové album Oveny lazov dua Hmlisto (Galén) |
|
|
|
| Novinky | ||||||||||
|
Ozveny lazov obsahují jedenáct nových písní rodinného dua Hmlisto, písní návratu ke krajině i k cestám, které v ní vedou. K cestám fyzickým i duchovním.
Karlovarská rodačka Veronika Kicková našla před lety nový domov v kraji horských samot v pohoří Vtáčnik nedaleko Žiaru nad Hronom, kde je dodnes možné žít skoro stejně, jako se zde žilo před sto lety. Život na lazech není snadný a nenabízí kompromisy, i proto je v písních okouzlení světem starých hospodářů a dávnou mytologií konfrontováno s realitou včetně všech jejích temných stránek.
Album Ozveny lazov přináší písně, které vznikaly od roku 2006 a mapují celý slovenský příběh Veroniky Kickové a její rodiny: od prvotního okouzlení prostředím lazů přes jisté vystřízlivění a ztrátu některých ideálů až ke smíření,Teen Blonde with Big Ass Fucks on Vacation nacházení nového smyslu zdejšího života a vlastně i k částečnému návratu do českých Sudet, jak naznačuje v písni Ozvena.
Písně autorky a zpěvačky Veroniky a jejího syna Jana, talentovaného kytaristy, vycházejí ze starého folkloru, oba ho však obohacují o nové, působivé a velice originální vrstvy.
Zatímco pod jménem Horana vystupovala Veronika se svými prvními písněmi, skládanými především na korýtkových houslích, vyrostl její starší, dnes osmnáctiletý syn Ján Kicko v mimořádně nadaného kytaristu. V jeho hudebním vnímání je jistě znát poučení metalovými kapelami (inspirace z otcovy strany), ale asi nejzásadnější je rychle nabytý nadhled, jdoucí napříč hudebními žánry. Je také zručným a nápaditým aranžérem a skladatelem.
Neobvyklé rodinné duo matky Veroniky a syna Jána má kořeny ve společném muzicírování už od Jánových deseti let, název Hmlisto přijímá před několika lety při vydání prvního alba Na druhom brehu. Pro kombinaci Jánovy elektrické kytary a mandoly s Veroničinými lidovými nástroji (korýtkové housle, pastýřské píšťaly a fujara) se asi nejlépe hodí název postfolk. Také proto, že Hmlisto hrají písničky, a texty zde mají zcela zásadní význam.
Album bude představeno na koncertě v pražském Kaštanu 15. října 2020.
Hmlisto: Ozveny lazov Vydavatel: Galén Vydáno: 2020 Hodnocení desky: 8,00/10 Seznam písní: Smútok precitajúceho drevorubača • Dvaja • Dážď • Pro patria et libertate? • Srdce • Zaježka ’96 • Vesmír • Kolesá života • Teplé hniezdo • Ozvena • V starodávnej kolibe
Co o albu napsal Miloš Keller: "škoda že jsem to neslyšel před vybíráním Andělů." (9 bodů) Více komentářů v hodnocení desek Hodnotit můžete i vy, stačí se pouze zaregistrovat Hmlisto Hosté: Nahrávka: Milan Tököly, Štúdio J, Trnava, leden–březen 2020 Vydal Galén 2020, http://www.galen.cz/ Digitální distribuce: https://www.supraphonline.cz/album/569077-ozveny-lazov Smútok precitajúceho drevorubača Staré piesne ležia v krajine Horou krúži ticho zranené Vyrúbeme, hora žena je V ušiach vata v očích bezmocnosť Slová prázdne jako pohárik Sdílet na... Kam dál? » Milan Urza vydal desku Málem bych zapomněl. Debut, který stojí za poslech. (Milan Bátor)» Trio Jan Hrubý - Ondřej Fencl - Sean Barry vydalo v polovině února live album Kouzlo okamžiku (FOLKtime.cz)» První novinka nakladatelství Galén 2017 - Plastic People a český Uunderground (Lenka Příhonská)» Jan Hrubý - Ondřej Fencl - Sean Barry - Michal Hnátek: turné k live albu Kouzlo okamžiku (Ondřej Fencl)» Recenze knihy Tomáše Hrubého - Robert Křesťan: Psát texty mě bolí (Jarda Síbrt)
Powered by !JoomlaComment 3.26
3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved." |


















HolkyTonk mají nový singl Děti j...
Moc děkujeme za zveřejnění!
Petr Harry Benesch (10.8.1945 – ...
Doplňuji přímý odkaz na rozhovor link:https://...
Petr Harry Benesch (10.8.1945 – ...
Poslední rozloučení bude zítra 26.03. v 13:20. Str...
Petr Harry Benesch (10.8.1945 – ...
Díky, Juppe, za ta slova. Svých "velikánů"...
My3.avi: Opustili jsme pohodlnou...
Kosmi, díky!
My3.avi: Opustili jsme pohodlnou...
Pěkný rozhovor, díky. Přeji ať se desce i v životě...