gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

15.03.2023 Večery S: Jinotaj, Josef Pelán, Třetí míza - slovo patrona ročníku (Jarda Hnízdil)    PDF Tisk Email
Pozvánky
Milí přátelé Večerů S! Před pátkem 17. března 2023 a třetím koncertem sedmého ročníku hudební série Večery S koncerty v Divadle U Kapličky 2023 v Českých Budějovicích patron ročníku Jiří Kasal předesílá:
Dovoluji si po měsíci pozdravit mými přípisky v dvojjediné roli, coby patron letošního ročníku Večerů S a také coby redaktor Českého rozhlasu České Budějovice, který tyto koncerty v podobě mistra zvuku Marka Svobody natáčí.
Březnové Večery S
Březnové Večery S
Jinotaj
je odborný termín z oblasti umělecké literatury, případně výtvarného umění, který značí, že to, co je na první pohled a v prvním plánu zjevné, skrývá hlubší význam, k němuž je však nutné hledat cestu. A pokud bych si s tím vysvětlením trochu pohrál, mohl bych napsat, že cesta k písničkám folkové skupiny Jinotaj z Hradce Králové může být velmi přímá. Kamila Škvrnová je zpěvačka, kytaristka, autorka a hlavní duše pětičlenné kapely Jinotaj. Na moji prosbu vznik Jinotaje, který je datován rokem 2016, okomentovala tak, že kapelu přirovnala k vystřelené světlici, která svítí a letí prudce nahoru, tam se otočí a střemhlav letí zase prudce na zem, ne-li do země, či pod zem. Jemný akustický folk Jinotaje se zvonkohrou i flétnou a písničky s básnivými texty s sebou přiveze Kamila Škvrnová ke Kapličce. A jako dobrou přípravu k návštěvě k tomuto vystoupení doporučuji na Youtube si otevřít videoklip k písničce Jitřenka.
Chvála dramaturgie Večerů S Jardy Hnízdila! Prostřední pasáž programu je totiž zpravidla komorní, vyhrazena sólovému písničkáři. Jestliže v únoru byl sám na pódiu s kytarou třicátník Michal Dufek z Benešova, tak tentokrát bude pódium patřit Josefu Pelánovi, který má za sebou podstatně delší životní cestu a tím bohatší sběr životních vjemů, prožitků, představ, snů a zkoušek, jež proměnil v písničky, které jsou i na jeho dvou albech Parádní mejdan a Na zdraví. Velmi se těším na písničkářský svět Josefa Pelána, mimochodem, organizátora ve strakonické čajovně Pod stolem pravidelných folkových večerů.
A bluegrassové finále! Po Druhé míze následuje Třetí míza! Tedy lapidárně řečeno - smetánka jihočeského bluegrassu, která v sobě zahrnuje také ženskou polovinu legendárního Sem Tamu, jehož historie se nejspíše uzavřela předloňským jubilantským českobudějovickým rozhlasovým koncertem. Ale hudebně, bohudíky, svým způsobem pokračuje v Třetí míze i brilantním bandžistou Vojtou Zíchou a také třeba i se zpěvačkou Lenkou Huszárovou, která mi prozradila, že někdy na začátku loňského roku se zrodil nápad, že bychom mohli navázat na Vojtovu bývalou kapelu Druhá míza, která hrála převážně Vojtovy písničky. V současné době autorsky vydatně přispívá Kristína Dlouhá Nídlová, ale i ostatní členové kapely. Kaplička bude důležitým zastavením zatím roční Třetí mízy a přinese bluegrassový začátek.
Těším se s vámi!
Jiří Kasal
Jinotaj, Třetí míza, Josef Pelán
Jinotaj, Třetí míza, Josef Pelán

Sdílet na...
Kam dál?

» Večery S v Divadle U Kapličky složí poctu Dušanu Vančurovi (Jarda Hnízdil)

» Večery S: Jen tak tak, McBerds, Bonsai č. 3 (Jarda Hnízdil & Vašek Koblenc)

» To byl ale nápad (Pavel Rada)

» Večery S - slovo patrona VII. ročníku Jiřího Kasala (Jarda Hnízdil)

» Večery S na Okolo Třeboně (Pavel Černý)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Květen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
21
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Library zlib