gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

21.01.2014 Jiří Smrž křtí své Kořeny (Lucy)    PDF Tisk Email
PR
Ano, konečně po dlouhých osmi letech vyšlo v listopadu 2013 v nakladatelství Galén další album píseckého písničkáře.
Dva první křty proběhly v prosinci v Praze a v Brně, nyní se chystají ještě další dva.
Proběhnou ve dnech 23.1. v Českých Budějovicích a 24.1. v Písku.
U obou se můžete těšit na zajímavé zážitky a spoustu hostů. Hosty oplývá totiž i vydané CD a celek zní skvěle a místy i dost překvapivě.
Z těch, co se na nahrávání desky podíleli, si přijdou užít i křest do budějovického klubu Horká Vana 23.1. od 19:30.
Jiří Smrž při křtu CD v Brně
Jiří Smrž při křtu CD v Brně
foto: Lucy
Jiří Kovář, který se svou elektrickou kytarou a mnoha dalšími nástroji zasloužil o zvuk alba nejvíce, Miloš Dvořáček mladší se svými bicími a také Vojta Zícha pár písní doprovodí na dobro. K nim se přidá i  houslista Ben Lovett.
Jako zvláštní host se představí i pražská písničkářka Jana Šteflíčková.
O den později, 24.1. od 19:30 v písecké kavárně U Vavřiny se obsazení moc neliší, vystoupí všichni výše jmenovaní s výjimkou Vojty Zíchy.
Zazní nejen písně z křtěného díla, ale i ty novější, připravované už na další kotouček.

Z vlastní zkušenosti (z Brna) můžu křest jen doporučit, Jiří Smrž se konvencí nedrží a nechává se unést kouzlem okamžiku, takže nečekejte striktní dodržení pořadí písniček, či klasický křest šampaňským, určitě se odehraje něco nečekaného z náhlého vnuknutí (v Brně se například imaginárně křtilo ve jménu čtyř živlů).

Co se desky týče, dlouhé čekání se vyplatilo. Ač písně byly v postatě vybrány už před 7 lety a jen vinou různých okolností došlo k vydání s takovým skluzem, neztratily nic na naléhavosti a aktuálnosti. Ti, kdo znají Jiřího Smrže z občasných koncertů jako osamělého písničkáře, užasnou nad barvitostí zvuku. Koneckonců, téměř dvacítka účastníků musí zanechat výraznou stopu. Booklet také lze jen chválit, ilustrace Vladimíra Boučka citlivě doplňují texty. Ani u těch se neobejdeme bez překvapení, některé z textů jsou přeloženy do dalších jazyků, se kterými píseň souvisí, takže nalezneme několik překladů do angličtiny, ukrajinštiny (Pro Eržiku), ba i arabštiny (Jack a já).

Jak jistě víte, za předešlé CD Poslední láska získal Jiří Smrž Anděla. Dle prozatimních reakcí hudebních kritiků i hodnocení desek tady na Folktime se i v případě Kořenů schyluje minimálně k další nominaci - a já tiše doufám, že i ceně. To album si ji opravdu zaslouží."

Jiří Smrž - Kořeny
Jiří Smrž: Kořeny
Vydavatel: Galén
Vydáno: 2013
Hodnocení desky: 8,83/10
Seznam písní: Otče noci • Pro Eržiku • Kde je král • Jack a já • Silnice do noci • Čistý ubrus pro Bulata Okudžavu • Ztrácím tě, Margaret • Starý žár • Přesto • Gastarbeiter • Cizí vůz • Umělé slunce • Kořeny
Co o albu napsal Karel Fred Vodňanský: "Blíže k nebi i k věcem (pří)zemním, textově i hudebně. Texty jsou však vyjádřením mnohem obhroublejší a těžkopádně se snaží vyjadřovat "hluboké" myšlenky a Smržovi specifické světonázory a postoje." (7 bodů)
Více komentářů v hodnocení desek
Hodnotit můžete i vy, stačí se pouze zaregistrovat
 Sdílet na...
Kam dál?

» Poslední láska Jiřího Smrže (Petr Vratný)

» Jiří Smrž - Dědičná krev (Klokan)

» Hodnocení 100 %. Komu jinému je dát? (Tomáš Hrubý)

» Pernštejnská fortuna den pátý – Jiří Smrž s Dobrovodem, Malina Brothers, Žalman & Spol. a koncentrace výborných instrumentalistů. (Jana Štěpánková)

» Jiří Smrž: Kořeny (Milan Tesař)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Srpen 2022 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
 1 2 3 4 5 6 7
 810
15
22232425
2930    

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc