gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

11.02.2010 Dýchánek v Bluessklepě aneb Jsem to já (Džexna)    PDF Tisk Email
Reportáže

Zhruba dvakrát ročně pořádá Honza Špalek z My3.avi v domovském Bluessklepě hudební dýchánky se spřátelenými muzikanty. Na neděli 17. ledna si pozval Janu Infeldovou (Jananas) s Ondřejem Ládkem (Xindl X) a Kubu Vlachynského s Honzou Výborným (ex BBQ, My3.avi). Venku silně chumelilo, vítr fičel a na chodnících to klouzalo (jsem sebou švihla hned před barákem), ale v Bluessklepě bylo jako vždy milo, útulno a přívětivo a o příjemnou zábavuJana Infeldová a Ondřej Ládek (Xindl X) se postarali všichni účinkující.

Tvůrčí skupina Infeldová – Ládek je trochu pospávajícím projektem Jany a Ondřeje. Zatím společně vystoupili jen čtyřikrát. Texty píší oba, hudbu většinou Ondra a zpívající Janu vlastně jen doprovází na kytaru. Šansonově laděné texty se dotýkají lidské duše i komplikovanosti vztahů. Poprvé jsem je slyšela v únoru 2008 v Carpe Diem a dvojice mě zaujala natolik, že jsem vám o nich poreferovala v článku Jsem Dysgrafik fik fik.

Zároveň mě objev napadnuté muziky nasměroval na společný koncert o měsíc později s jejich domovskými kapelami Jananas a Xindl X. Více v článku Jak chutná Jananas. Tenkrát na ještě neznámé představitele moderní folkové muziky úspěchy teprve čekaly. Připomínat je dnes nebudu, spíše si povězme, že Jananas natáčí své první oficiální album a Xindl X připravuje druhé. Máme se jistě zase na co těšit. V článku jsem tehdy Janin smysl pro ztvárnění písničky jako malé dramatické formy připisovala její herecké průpravě. Byl to omyl, postupně jsem poznávala, jak opravdovost a uvěřitelnost interpretace je přirozenou součástí její osobnosti. Janin i Ondrův cit pro význam každého slova v textech v interpretaci je stejně osobitý jako smysl pro humor, který v průvodním slově mezi nimi jiskřil i v Bluessklepě. „Jsem to já…“ zpívá Jana Infeldová, a když se do textu zaposloucháte, možná v něm najdete i kus sebe. Je jenom škoda, že Tvůrčí skupina Infeldová - Ládek své komorní působivé písně nehraje častěji.

V únoru 2008 v Carpe Diem jako hosté vystoupili My3.avi také v komorním, vlastně zakladatelském triu (Špalek, Vlachynský, Horecký) a zavzpomínali na písničky ze začátků kapely. Trio v Bluessklepě s láskou a nostalgií setřelo prach také z několika songů již neexistujícího poprockového velebandu BBQ. Nezažila jsem happy atmosféru koncertů BBQ, ale našla jsem alespoň jednu hravou videopřipomínku. Zpěvačku BBQ Petru Zrzku Voldánovou v My3.AVI a Jaruškapísni Středoproud nebo Nanosekunda v Bluessklepě zastoupila Jaruška, se kterou se My3.avi nedávno seznámili. Uslyšíme ji i na právě dokončovaném druhém albu My3.avi Smutná euforia v písni o připojení On line, samozřejmě o lásce, kterou si zazpívala s Honzou Špalkem i v Bluessklepě. Trio My3.avi jemnou Jarušku doprovodilo i v jejích oblíbených písních od světových hvězd, v houpavé The Boy Of Ipanema, či hitech jako Not Fair nebo Steer. Na dýcháncích nebývá pevný playlist, hraje se podle nálady a také se plní přání diváků. V písni z počátků My3.avi Dokonalý kamarád Honza Špalek zpívá: „Jsem to já…“ A poslední host? Možná, že si někteří vzpomenete na malou Monču, která jako jedenáctiletá „avice“ zpívala s My3.avi Podzimní na pražském finále Porty 2005. Tedy vězte, že pro slečnu Moniku je zpěv stále koníčkem a svůj talent pilně rozvíjí.

První letošní Dýchánek v Bluessklepě dospěl ke svému závěru a mě napadlo, jak význam slova trefně vystihuje atmosféru Laskavého přátelského setkání v příjemném prostředí, kdy na vás dýchne souznění a pohoda. Proto snad, když jsem vystoupala z Bluessklepa na sněhem zasypaný povrch zemský a dýchla na mě zima jak blázen, ještě „pod vlivem“ mně ani ta klouzavá cesta dom nevadila.


Sdílet na...
Kam dál?

» Dysgrafik fik fik v Akropoli (Džexna)

» XINDL X zpívá na nové desce Sexy exity o útěcích (FOLKtime.cz)

» Prezident na Hrad (Belmondo)

» Xindl X oslaví 10 let na scéně a čeká ho mimořádně nadupaný rok 2018 (Zdena Selingerová)

» Druhá soutěž o dvě vstupenky na Xindla X (FOLKtime.cz)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Květen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Library zlib