gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

23.03.2022 Folkové prázdniny 2022 (Michal Schmidt)    PDF Tisk Email
Festivaly

Náměšť nad Oslavou 23. července – 30. července 2022

36. ročník mezinárodního multižánrového festivalu otevře úvodním koncertem světově proslulá peruánská zpěvačka Susana Baca, jedna z největších osobností afro-peruánské hudby všech dob. S početnou kapelou představí nové album s výmluvným názvem: Naléhavá pravda.
Idea a programová náplň Folkových prázdnin se každoročně odvíjí od pečlivě promyšleného hlavnímu tématu a tím letošním se stává Poezie. Písňové texty můžeme v řadě případů považovat za skutečnou poezii. Při výběru interpretů či přípravě dramaturgie jednotlivých dní se budeme zaměřovat nejen na kvalitní písňové texty, jejich významná poslání a sdělení, zhudebněné básně, ale také na samotný význam Slova pro život, člověka, hudbu. Síla Slova v hudbě – to je pro nás stěžejní téma. Proto chceme pozvat ty muzikanty, kteří sami jsou vlastně básníky nebo zhudebňují či interpretují poezii. A protože značná část přijede ze zahraničí, budeme se snažit blíže zpřístupnit jejich texty písní posluchačům a připravujeme různé způsoby, jak toho dosáhnout.“
Hudba ale dokáže niterně a mocně zasáhnout a mluvit i beze slov: svým vyzněním, empatií, atmosférou a rytmy, které nemusejí za každou cenu svádět k tanci. V programu festivalu se proto objeví také instrumentální projekty a skupiny, naplňující všechny předpoklady „poetické hudby“.
„Miluji poezii a ráda ji zpívám. Slova mě vzrušují. Nerada s nimi ale způsobuji smutek, i když se mu občas nemohu vyhnout. Proto chci být zároveň léčivou vodou, která omývá rány a uklidňuje,“ tvrdí osmasedmdesátiletá Susana Baca. Netančí bosky pouze na koncertech, tančí i uvnitř svých písní, popisovaných slovy obvykle vyhrazeným duchovním zážitkům. Snoubí se v nich hudba černošského Peru s nejrůznějšími latinsko-americkými styly a výsostnou poezií, planoucí lyrikou i spravedlivým hněvem.
Susana Baca
Susana Baca
foto: Javier Falcon
„V mém věku už nemám potřebu lidi pouze pobavit nebo okouzlit,“
uvedla Susana Baca před vydáním loňského alba příznačně nazvaného Naléhavá pravda (Palabras Urgentes). Koncipovala ho jako druh protestu a zároveň i naléhavého způsobu, jak rozpoutat debatu o afro-peruánské hudbě a kultuře. Přestože se totiž Peru v roce 2009 stalo první latinskoamerickou zemí, která se obyvatelům afrického původu veřejně omluvila za historická příkoří spojená s otrokářskou érou a vláda se oficiálně snaží menšinovou černošskou komunitu podporovat, na její diskriminaci a marginalizaci ve společnosti se nic nemění.
Universitně vzdělaná profesorka a etnomuzikoložka patřila v 60. letech minulého století ke generaci černošských umělců oživující afroperuánské kořeny, kterými kulturní mainstream opovrhoval. S manželem, kolumbijským sociologem Ricardem Pereirou, založili Institut černošské kontinuity, dodnes aktivní centrum zaměřené na černošské kulturní tradice. Boj proti jejich společenské ignoranci a rasismu přinutil Susanu Baca vstoupit dokonce do politiky. Na postu ministryně kultury se v roce 2011 stala první černošskou členkou vlády, aby z ní po několika měsících utekla s poznáním, že tenhle druh boje pro ni není, zato s hudbou si byla naprosto jistá.
Dnes už trojnásobnou držitelku Latin Grammy mezinárodnímu publiku představil v roce 1995 David Byrne z již neexistující newyorské skupiny Talking Heads, na jehož labelu Susana Baca vydávala svá velmi úspěšná alba. Palabras Urgentes je osmnáctým v pořadí a vzdává na něm hold lidem, kteří ji inspirovali a hlavně ženám, historických vůdkyním boje za nezávislost. Produkoval ho Michael League, kytarista Grammy oceněné americké fusion kapely Snarky Puppy a vtiskl mu nadžánrový moderní zvuk, aniž by slevil z přirozené krásy akustických nástrojů. „Nemyslím si, že to, co je na Susaně působivé, je její rozsah nebo všestrannost, ale pravda, kterou vyjadřuje v jediné notě. Byl bych rád, kdybych ji slyšel zpívat stejnou píseň každý den po zbytek mého života,” řekl League a my se o tom přesvědčíme na Folkových prázdninách, kde se zpěvačka s pověstí něžné přírodní síly, představí za doprovodu početné skupiny.
Jaký by to byl festival zaměřený na poezii, kdyby v jeho programu chyběli dva legendární bardi, celoživotně bytostně spjatí s poezií: Michal Prokop a Vladimír Merta. Zatímco toho prvního doprovodí kapela Framus Five a zazní skladby z jeho posledního alba Mohlo by to bejt nebe..., Vladimír se představí v triu a můžeme se těšit na jeho známé i méně známé písně.
Folkové prázdniny nabídnou také oblíbený „divadelní den“, rodinami s malými dětmi o dospělými hojně navštěvované výtvarné a hudební workshopy, celou řadu doprovodných akcí, výstav, happeningů a nečekaných překvapení.
Další informace najdete na webových stránkách www.folkoveprazdniny.cz.

Sdílet na...
Kam dál?

» Noční koncerty v kovárně i zámecké knihovně (Michal Schmidt)

» Jižní a Severní Amerika vysílají na Folkové prázdniny silnou reprezentaci (Michal Schmidt)

» O nočních koncertech na letošních Folkových prázdninách (Michal Schmidt)

» 28. Folkové prázdniny 2013 o lásce a lidské náklonnosti (FOLKtime.cz)

» O lásce a lidské náklonnosti (FOLKtime.cz)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Leden 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9101112131415
16171819202122
23242526272829
30     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc