gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

06.05.2022 Domácí součást programu Folkových prázdnin (Michal Schmidt)    PDF Tisk Email
Festivaly
Náměšť nad Oslavou 23. července – 30. července 2022
Jiří Pavlica & Hradišťan a 100. výročí narození básníka Jana Skácela. Javory v akustické podobě. Sefardské písně od Misterios del Amor. Radůza odemykající nebe, Vladimír Merta s triem, Michal Prokop se šlapající kapelou Framus Five za zády a jazzmani The Survivors na dětském kolotoči.
Hradišťan
Hradišťan
archiv kapely
Kdo jiný by se měl ujmout hudebních oslav 100. výročí narození Jana Skácela než Jiří Pavlica s Hradišťanem. Milovaný básník zemřel 7. listopadu 1989, těsně před pádem komunistického režimu, který ho nejdříve odsoudil k trvalému zapomnění a když ani to nestačilo, až do samého konce křehkému poetovi krutě ztrpčoval život. Než ho vlastně utrápil k smrti. Ve čtyřech verších dokázal Skácel sdělit víc než jiní málem knihou, vcítí a stulí se do nich dodnes snad každý a potkat někoho, koho nikdy nepohladily, snad ani není možné. „Jsem neskutečně rád, že jsem měl tu možnost se se Skácelem setkat, pracovat s ním a využít obrovské bohatství jeho poezie pro svou tvorbu. Zkoušel jsem zhudebnit i jiné básníky, ale nikdy to nebyla tak snadná a krásná práce. Je to prostě můj osudový básník,“ řekl Jiří Pavlica v rozhovoru, který se nejvíc týkal alba O slunovratu. Toho s tou Vodou, jak zní nejčastější odkaz na největší trhák v kariéře Hradištanu.
Radůza
Radůza
foto: Jana Pechlátová
Radůza už není jako dřív živelnou dámou s harmonikou, protože dnes hraje na banjo, ukulele a kytaru, mezi nejvýraznější a nejchválenější naše písničkářky ale patří pořád. Poslední dobou s ní osud pořádně zamával, o čemž otevřeně vypráví na letošním dvojalbu Nebe je odemčené. „Vlastně jde o upřímný, místy až syrový deník uplynulých tří let mého života. Stárnu, a najednou vidím, že můj život už nemusí trvat kdovíjak dlouho. Tím pádem vůbec nepotřebuju dělat na někoho dojem, někoho se bát nebo sama sobě něco nalhávat,“ uvedla Radůza.
Michal Prokop
Michal Prokop
archiv
Už to vypadalo, že to Michal Prokop s natáčením zabalí, když mu nedávno na stole přistály nové texty a v tu chvíli, jak tvrdí vyhlášený milovník poezie, „chytil vítr do plachet“ a my se dočkali alba Mohlo by to bejt nebe.... Dokládá, že věk je pro Michala pouze číslo a čert vem šestasedmdesát. Rocker s nezaměnitelně soulovým hlasem a se skvělou kapelou Framus Five za zády se na Folkovkách proto představí v plné síle.
Vladimír Merta
Vladimír Merta
archiv
Písničkáři se v podstatě dělí na ty, co zpívají písničky a na ty, co zpívají poezii, jestli si rozumíme. A Vladimír Merta rozhodně představuje synonymum pro ten druhý případ, přičemž neznat ho není chybou, ale už přímo troufalostí. Legendární bard navíc za svou poezii ručí a bez myšlenky na něho nemůže začít žádný příběh o domácí písničkářské scéně.
Na festivalu se také naskytne ojedinělá příležitost slyšet legendární skupinu Javory v akustické podobě. Vše, co byste se o hudební kariéře sourozenců Hany a Petra Ulrychových chtěli dozvědět, a věřte, je toho ještě hodně, o čem nemáte možná zdání, se dočtete v knize Putovali hudci, kterou napsal jejich přítel Jiří Vondrák. Jinak, předpokládejme, se snad na Folkovkách nenajde nikdo, kdo by neznal alespoň některou z jejich skladeb, se kterými se navždy zapsali do dějin české hudby.
The Survivors (Přeživší)
The Survivors (Přeživší)
archiv
Co udělá kapela Open Office, když na ní během koncertu v Saudské Arábii spadne světelná rampa? To, co každá jiná přece: přejmenuje se na The Survivors (Přeživší) a natočí jazzové album Děti a rodiče ovlivněné estetikou pánů Pastrňáka, Skoumala, Mládka, či Wericha tak, aby si ho v autě nebo doma mohli pustit rodiče se svými potomky a následně se odešli společně povozit na dětský kolotoč. S multiinstrumentalisty Jiřím Slavíkem a Jiřím Levíčkem a perkusistou Jakubem Tenglerem. Řekněme s jazzovými hvězdami.
Misterios del Amor
Misterios del Amor
archiv
Zpěvačka Eliška Tesařová, perkusistka Marta Kratochvílová s loutnistou a kytaristou Janem Čižmárem a zpívajícím kontrabasistou Marianem Friedlem se ve skupině Misterios del Amor upnuly k hluboce emotivním sefardským písním dotýkajícím se tématu lásky. Kromě nich zazní také hudba podobného náboje a inspirativnosti z iberského světa a středomořské oblasti.
Další informace najdete na webových stránkách www.folkoveprazdniny.cz.
 
 

 


Sdílet na...
Kam dál?

» Folkové prázdniny 2022 (Michal Schmidt)

» O nočních koncertech na letošních Folkových prázdninách (Michal Schmidt)

» Jižní a Severní Amerika vysílají na Folkové prázdniny silnou reprezentaci (Michal Schmidt)

» Folkové prázdniny nabízejí Ostrovy poezie (Michal Schmidt)

» Irský den na letošních Folkových prázdninách (Michal Schmidt)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Březen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1 2 3
 5 7 910
11121314
18
26

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Library zlib