gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

Velké recenze Malé recenze Dobře uleželé recenze Povídačky Vyšlo jinde Hrubky Hrubky


08.11.2007 Robert Krestan a Dylanovky: "Je to takový pokus zprostredkovat zlomek jeho písnicek ceskému publiku Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Samozřejmě, že jdu-li dělat rozhovor o desce, chci si ji napřed poslechnout. Tentokrát jsem slyšel jen dvě jména a kývl jsem bez poslouchání a bez rozmýšlení. Robert Křesťan a Bob Dylan. Dva velcí hrdinové mého hudebního světa a jejich "společný" projekt. Napřed jsem si přečetl "oficiální text vydavatele" a v něm věty jako "kapela i s řadou hostů hraje jako nikdy před tím" nebo "z komorního a nenápadného projektu se stává hudební událost tohoto roku":
 
09.10.2007 Mohelnický dostavník: osobitá chut a vune Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Mohelnický dostavník lpí na tradicích jak angličtí lordi. Vsadím se, že ten nápad začínat v pátek se soutěží kapel už v 16 hodin pochází z nějakých prvních ročníků festivalu, tedy z doby někdy před 30 lety, kdy všichni návštěvníci neznámého nováčka mezi festivaly pocházeli z Mohelnice a ve dvě si odpíchli, takže nebyl důvod, aby pořádající kapela Smolaři Mohelnice zahájení Vlajkou zbytečně protahovala.
 
18.09.2007 FOLKomín: nepršelo, nezmokli jsme Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Hudební festivaly by se možná v tlustých naučných slovnících měly dát vyhledat spíš pod meteorologií než pod hudbou. No řekněte, ohrozí osud festivalu spíš to, že na poslední chvíli odřekne účast nějaká superhvězda - říkejme jí třeba Honza - nebo dlouhý, vytrvalý, vydatný a studený déšť? A proto i můj úvod do reportáže,
 
02.08.2007 Svetová folková hudba s koreny znela v Rudolstadtu Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
"Na festival do Německa? A ještě ke všemu do bývalé NDR? To asi nebude moc folk, co?" jízlivě se mě ptal jistý významný muzikant. Nebyl sám, koho udivilo, že jsem se vydal do Rudolstadtu na 17. ročník Tanz- und Folkfestu. (Všimněte si, že Folk, nikoli Volk. Nicméně na místě jsem zjistil, že všude se stejně píše o "TFF"; že by celý název narážel i jinde než v Čechách?) Takže mi dovolte hned zkraje trochu suchého encyklopedismu:
 
27.07.2007 Poprvé v Rudolstadtu Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
... jsem byl začátkem července na již 17. ročníku proslulého world-folk-roots music festivalu. Chystal jsem se tam dlouhou řadu let a výsledný dojem mě přesto přibil k zemi. Městečko plné muziky, 24 pódií, desítky oficiálních kapel a písničkářů z celého světa, hejna pouličních muzikantů a dalších radovánek? Těšte se, milí čtenářové, sepíšu rozsáhlý materiál, ale nejdřív se Vás pokusím vtáhnout do děje pár neumělými fotkami.
 
28.05.2007 Pronajmete si Malostranskou besedu! Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Přátelé, to, co nejvíc hoří, hned na úvod: pokud si chcete na 20 let pronajmout Malostranskou besedu, popadněte 200.000 Kč (ty už máte jistě nachystané, pokud jste četli můj příspěvek z 23. května v diskusi pod mým minulým článkem o Malostranské besedě; pokud jste ho nečetli, stejně nevíte, o čem mluvím) a složte je v PPF bance na číslo účtu 20183-1000059998/6000.
 
15.05.2007 Bonitní nájemce versus folk v Malostranské Besede Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Malostranská beseda má po dokončení oprav sloužit vzdělávání i kulturním a společenským akcím. V polovině příštího roku se otevře i s věžemi, které na budově už téměř dvě století nejsou. Budova na Malostranském náměstí, kterou zakrývá lešení, ožije po rekonstrukci kulturou a vzděláním. Radnice první městské části ale už nepočítá s tím, že by provoz Malostranské besedy v budoucnosti dotovala.
 
06.03.2007 Velká zimní hudba Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Milí moji čtenářové, nějak jsem se s vámi dlouho nepodělil o své hudební zážitky. Tak co jsem vlastně v zimě slyšel? Jako bych měl letos dojem, že tradovaná pravda, že v lednu a únoru nikdo nehraje, se opravdu naplnila (zatímco předchozí roky jsem měl pocit, že koncertů přibývá).
 
16.01.2007 Vlasta Redl: "Se zakládáním kapel si dám pauzu" Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Nemám rád internetové rozhovory. Nejsou to přece rozhovory, s dotyčným zpovídaným nemluvím, jenom si tak vyměňujeme písmenka. Někdy ale není vyhnutí a internetový rozhovor je jediná možnost. S Vlastou Redlem jsme se dohodli na rozhovoru v době, kdy už vyrážel na své turné Koncerty na rozloučenou - na rozloučenou se Skupinou, která se jmenuje Každý den jinak
 
15.11.2006 Podzimní sezóna v klubech Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Tak se nám, moji milí čtenáři, podzim pěkně rozjel. Pestrobarevné listí už skončilo na zemi a možnost si v klidu užívat klubové sezóny pomalu končí. Za chvíli totiž začne sezóna, jíž se zdráhám říkat předvánoční, ale muzikanti to tak asi cítí. Všichni začínají vířit po klubech a kulturácích a mají pocit, že koncertů, kterým říkají vánoční, musejí odehrát pětkrát tolik, než za stejnou dobu v jiné roční období
 
11.10.2006 Co delat s návštevnickou krivkou na FOLKomíne i jinde Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Ve své včerejší reportáži z FOLKomínu jsem se rozhodl zakončit pochvalně a nemíchat do víceméně zpravodajského žánru své otázky. Protože mi ale nějaké nevypsané na konci zbyly, položím je teď vám, kteří byste chtěli diskutovat o problému, který se ale vůbec netýká jenom popisovaného festivalu.
 
10.10.2006 FOLKomín: velké hudební hody v plném slunci Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Nevím, jestli jste to věděli vy, ale já ne. Letošní ročník FOLKomínu byl již desátý. Ti, kdo věděli, nepověděli, protože jsou skromní a se slavením chtějí počkat, až bude číslovka ještě úctyhodnější a festival bezpečně usedlý na jednom místě. Naštěstí se našel jeden, který se rozhodl nic neodkládat a slavit, co to dá: slunko naše zlaté. Přicházejíc od východu - jako ostatně každodenně - rozhodlo se slavit prací.
 
14.09.2006 Namaluj zážitky z prázdnin, chlapečku Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Prázdniny zmizely ďábelskou rychlostí za zatáčkou, což způsobuje jistou nostalgii i v nás, co už školou povinní nejsme. Kromě nostalgie pak i určité nutkání bilancovat: možná je to důsledek dávné praxe, kdy první výkres ve výtvarné výchově byl zásadně na téma zážitky z prázdnin. Pokud si tedy chcete počíst o tom, jaké dojmy ve mně z letních festivalů uvízly
 
31.08.2006 Rozpacitý talent v Balbínce Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Znáte Adama Katonu? Mladé polonistické redaktorky musím zklamat: Adam je z Litomyšle, Čech jako poleno. Znám ho od středy 23. srpna, kdy jsem ho viděl a slyšel v Balbínově poetické hospůdce. Některé jeho písničky znám o dost déle: ve svém poslechovém pořadu Ro(c)kování, který pokud možno pilně navštěvuji, je poměrně často pouští Jiří Černý.
 
26.06.2006 Poslouchám, tedy žiji Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Haló, haló, je tady ještě někdo, kdo se sem chodí koukat? Sem, jako do Hrubek? Milí moji čtenářové, omlouvám se, ale nějak mě válcovaly všelijaké povinnosti - některé dokonce hudebně publicistické - takže jsem nebyl schopen už velmi dlouho utrousit povídačku. Děkuji Vám, že jste mi zachovali přízeň: teď už by to zase mělo být lepší.
 
05.01.2006 Ivo Cicvárek: Deska Panoptikum je asi docela drsná Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Pamatuji se, jak mi někdo na - teď už loňské - Zahradě položil obligátní otázku "co se ti tu líbilo, co tě zaujalo?" Mezi jiným jsem jmenoval vystoupení sestavy Panoptikum a dodal jsem, že to navíc byla pro mě jediná novinka festivalu. Opravdu mě koncert Ivoše Cicvárka, Žofie Kabelkové a Marcela Kříže (s triem doprovodných muzikantů) na scéně Radnice zaujal:
 
14.11.2005 Úžasný Dylan Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Přiznávám, že z první návštěvy Boba Dylana v Praze mám v hlavě jenom hodně rozmazané dojmy. Myslím koncert, který se konal ve Sportovní hale (pro mladší čtenáře: tak se v době, která nebyla ještě tak divoká, aby potřebovala arény, nazývala T-mobile Aréna). Ani si nejsem stoprocentně jistý, že to bylo v roce 1995, každopádně bylo převeliké vedro, nejspíš červenec. Určitě to není proto,
 
31.10.2005 Podzimní a letní rekapitulace Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Začnu od těch nejčerstvějších zážitků z nitra vyhřátých klubů a budu pokračovat až někam do půlky léta, k slunným festivalům, které si i v říjnu zaslouží aspoň zmínku bilancující a zvoucí na příští ročník. Nejčerstvějším zážitkem byl výroční koncert kapely Marien, který proběhl v půlce října v pardubickém KD Dubina. (Za zmínku rozhodně stojí naplněný, nikoliv malý sál sídlištního kulturáku.)
 
29.09.2005 Ješte jednou Mohelnický dostavník - druhá verze reportáže s novými informacemi Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
První verze tohoto článku, která byla vyvěšena dne 16. září, byla odstraněna na základě žádosti zvukaře Mohelnického dostavníku, Františka Petříka, který se cítil být poškozen mým mylným tvrzením, že zvučil vystoupení Druhé trávy na Mohelnickém dostavníku. Protože není možné do jednou vyvěšeného článku zasahovat
 
29.08.2005 Poprvé na Folkových prázdninách Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
"A začínáme už v půl páté; on Jarda Svěcený jede ještě někam večer hrát," vysvětlil mi už začátkem léta Michal Němec z Jablkoně, jak to bude s jejich chystaným "večerem" v rámci Folkových prázdnin, koncertem zvaným "21 týdnů zbývá do Vánoc" aneb Jablkoň a hosté. Kdopak si ještě dnes, na konci studeného deštivého srpna vzpomene, jaké tropy jsme tu měli v oněch dnech?
 
04.07.2005 Telegraficky až po Zahradu Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Červen a zejména květen byly měsíce velmi bohaté na hudební zážitky. Krásné koncerty, vydařené festivaly. Jenom s tím pocitem, že psát o tom všem dávném po Zahradě není jenom zcela mimo, ale je to snad až neslušné až nemravné. Takže rychle s tím ven, zkusím, jestli umím telegrafovat.
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 Další > Konec >>

Strana 6 z 7

Kalendář

<< Září 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1 2 3
 4 5 6 7 8 910
11121314151617
18192021222324
2526272829 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc