gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

24.02.2005 Cop, Blue Gate a Gong (Lukáš Vořech Pokorný)    PDF Tisk Email
Reportáže

Vlevo kolega z místa výkonu mé civilní služby, vpravo za objektivem fanda Znouzecnosti, na druhém konci sálu spoluhráč z mé první kapely a za mixážním pultem můj bývalý středoškolský profesor. Kdesi za mnou zazněl gong. Světla v sále potemněla a na pódium, jen o maličko barevnějším než šedobílé hlediště kolem mne, se vyklátila hubená postava frontmana plzeňské bluegrasové legendy Cop. Míša Leicht ohlásil své hosty: rodině spřízněný Blue Gate.

Jejich výstup byl technicky na vysoké úrovni. Dvojhlasy Ilony Leichtové a Petra Šemory zněly plně, místy doplněné o hlas třetí z úst mandolínisty Jirky Rybáře. Chřipková epidemie řádila i v Plzni, a tak místo Libora Nývlta na banjo zaskakoval Petr Novák.

foto:  Pirát ©

Jirka Vopava a Míša Leicht

foto: Pirát ©

Odehráli osm písní. U prvních jsem propadal pocitům znuděnosti. Nenápadité arrange prolínala alespoň rychlá a úderná melodičnost složená z klasických trojakordových countryových postupů. Navíc odehraných roboticky bez nějakého procítění mířeného k divákovi, tedy i ke mně. Blue Gate naštěstí potřebovali jen rozehřát, a tak někde okolo páté písně (Slavík) jsem konečně začal vnímat i nějaká sóla, chytlavost a zajímavé melodické a textařské výlevy. Druhá půle byla o něco energičtější, přesto mi jejich výstup nakonec splynul do jednotného guláše půleného právě Slavíkem. Možná byl navině fakt, že chyběl kapelní banjista a že Ilona má krátce před mateřskou dovolenou.

V nadějném očekávání, že Cop mne přece nemůže zklamat, jsem přežil krátkou pauzu. S kamarádem jsme ji vyplnili mými problémy s pedály u auta, kterým jsem v novém zaměstnání musel přivyknout. Mezitím se prostorem opět rozezněl gong. Za kovovým leskem mikrofoních stojanů a uzlíky kabelů se na publikum vrhla šestka muzikantů. Pustili se do nás s opravdovou vervou. Lidově řečeno si to pěkně "dávali". Hned jsem musel upadnout do kývavého pohybu a podlaha pod mou židlí se chvěla tichým klepáním podrážek mých bot. Míša Leicht, s proklatě nízko pověšenou kytarou, zvyšoval můj dojem o tom, že jsem si spletl bluegrasovou kolekci Copu za rockový koncert. Slet prvních tří písní skončil a Míša nás podruhé přivítal. Krátký komentář na téma, Coprok 2005 ve znamení improvizace, a už do nás zase hnali trochu koketní píseň o malé černé Lady.

Večerem se táhly hořovické historky houslisty Jardy Štěrby o kuně, vyznačující se dvěma záhadnostmi: oblibou v požírání automobilové kabeláže a naprosto dokonalou schopností být nezničitelná, ať už se použije jakýkoliv smrtící prostředek. V Hořovicích stojí zámek. Byl jsem v něm účasten jedné zajímavé akce ke dni dětí. Také tu prý stojí hospoda, v níž mají chlapi skutečnou výdrž a pijí tu ostočest. A když už přece jen nemohou, tak to kryjí do půlitru v utajení natočeným nealkem. A tah může vesele pokračovat.

Ten náš se také ještě nezastavil. Čekala nás ještě nová instrumentálka a dárek Franty Černého z Čechomoru v podobě písně Nedívej se zpátky, kterou Cop přefiltroval do svého lehce naivního až amatérsky znějícího soundu. Přesto nedokázali zakrýt typickou čechomoří melodičnost a údernost. A právě ta trocha naivity se mi na nich líbila nejvíc. Cop vstoupil do svého 27. roku své existence a přece nepůsobí dojmem komercí zhýčkané kapely. I když je hraje kdejaké české radio. Čas jim předal mnoho zkušeností a oni je dokáží zúročit v brilantních sólech, kde se jednotlivé nástroje potkávají a něžně dotýkají, aby ten který před chvílí dominoval, se uklidnil a pustil k výstupu další. Zejména mne uchvátili houslové party.

Cop několikrát jistě nečekaně přidával. A tak po oficiální poslední písni známé z Bonanzy (Irish)  vystřídal Jirka Vopava mandolínu za housle a ve spolupráci s Jardou Štěrbou rozvášnili publikum ještě ke třem přídavkům.

Nakonec jsem si říkal, že jít na bluegrass není tak špatný způsob trávení večera. Posedíte s přáteli a poslechnete si extrémě rytmickou a energickou hudbu. Přesto mám na bluegrass podobný názor jako na fotbal. Dlouho to nevydržím sledovat, ale rád si to někde zahraju (na basu).


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Květen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9
131419
21
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Library zlib