gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

21.04.2006 Kdo byl Eduard Ingriš... (Petr Náhlík ­ Vokoun)    PDF Tisk Email
Zajímavosti

Eduard Ingriš se narodil 11.2.1905 se ve Zlonicích u Slaného, ale jeho trampským domovem byly vltavské Svatojanské proudy, kde měl svoji trampskou chajdu a kde získal lásku  k divoké vodě aniž tušil, že jednou uvidí nejen Niagaru, ale i Amazonku a Tichý oceán. Na popud rodičů začal studovat přírodovědeckou fakultu Karlovy univerzity, ale brzy bez jejich vědomí přestoupil na pražskou konzervatoř, kterou vystudoval u profesorů Bohuslava Foerstera, Vítězslava Nováka a Jaroslava Křičky. Byl talentovaným hudebníkem, skladatelem i dirigentem, ale stal se také trampem, fotografem, filmařem, badatelem i dobrodruhem.

Mezi světovými válkami patřil mezi nejúspěšnější a nejplodnější autory. Pražská divadla uváděla jeho revue a operety, jeho tvorbu nahrávaly všechny významné gramofonové firmy a i on sám hrál a zpíval svoje písně. Tehdy vzniklo i jeho přátelství s významnými kulturními osobnostmi a uměleckou avantgardou - s Karlem Hašlerem, Jaroslavem Ježkem, Janem Werichem,

foto: Eduard Ingriš ©

Peru - Llactapata - 1953

foto: Eduard Ingriš ©

Jiřím Voskovcem i R. A. Dvorským. Slavná píseň Teskně hučí Niagara poprvé zazněla v podání mladičké Ljuby Hermanové (!) v roce 1932 v operetní revui "Trampské milování" a při premiéře bylo představení diváky přerušeno a píseň musela být opakována. Ingriš je i autorem prvního aranžmá slavné polky Jaroslava. Vejvody "Škoda lásky", která pod názvem Beer Barell se spojeneckými vojsky za II. světové války obletěla celý svět. Napsal na 60 muzikálů a operet, (polovinu jako jediný autor),
ymfonii i operu; drobných skladeb a písní napsal okolo tisíce a řadu z nich nazpíval a nahrál na gramofonové desky R. A. Dvorský. Napsal i tři svazky kytarové školy "Veselé učení na kytaru". Snad nejúspěšnější jeho operetou se stalo "Rozmarné zrcadlo". Bylo uvedeno v 1600(!) reprízách a hrálo se pět let!

Již v roce 1947 pochopil, kam směřuje vývoj v naší zemi a vyrazil na svůj velký vandr do Jižní Ameriky. Cesta lodí byla dlouhá a únor 1948 ho zastihl nedaleko slavné pláže Copacabana. Jeho vízum se tak stalo v Brazílii neplatným a tehdejší diktátor Perón jej do Argentiny nepustil. S falešným brazilským pasem nasedl na loď plavící se proti proudu Amazonky. Teprve na cestě se začal učit španělsky. V roce 1951 natočil dokument o vodopádech na řece Iguazú a film o Amazonii pod názvem "Nezkrocená Amazonka". Poté zakotvil v peruánské Limě, kde se seznámil s kolonií Baťovců a vyučoval děti v jejich rodinách hudbu. V Československu řídil Ingriš Symfonický orchestr města Prahy, v Limě pak Peruánský státní symfonický orchestr, s nímž natočil na gramodesku vlastní symfonii "Pod peruánským nebem". Ať již jako kameraman, či v jiných profesích, pracoval pro filmová studia v Československu, Německu, Peru i pro americký Hollywood. V roce 1951 se zúčastnil několika fotografických soutěží. Vyhrál sedm prvních cen a předstihl i profesionály. Výstavu oceněných snímků zhlédl i americký vicekonzul Loren McIntare, zastupující i zájmy Hollywoodu, který Ingriše vyhledal s přáním naučit se od něj dobře fotografovat. Při společné práci se brzy spřátelili. Ingriš natočil vlastní film "Tři tváře Peru" a při natáčení filmů "hollywoodských" se v pralese seznámil s hercem Johnem Waynem!

Díky McIntarovi fotil pro New York Times, ale jednou od něj dostal nečekanou nabídku - pracovat pro Thora Heyerdahla, který přeplul Pacifik na balzovém voru Kon-Tiki a nyní sháněl dobrého fotografa pro pořízení snímků do jeho knihy o incké kultuře. Toto setkání bylo pro Ingriše osudové - v letech 1955/56 a v roce1959 se vydal dvakrát - poprvé ztroskotal - na voru s vlastní posádkou z Peru do Polynésie. Potvrdil správnost teorie Thora Heyerdahla a také to, že úspěšná plavba voru Kon-Tiki nebyla náhodou. O svých plavbách natočil film "Dvakrát přes Pacifik na vorech Kantuta". Na Tahiti se spřátelil s účastníkem plavby voru Kon-Tiki, švédským spisovatelem Bengtem Danielsonem a setkal se i s potomkem malíře Paula Gauguina.. Protože krátce před druhou cestou zahynul při plavbě opačným směrem Francouz Eric de Bisshop na voru Tahiti Nui, peruánské úřady Ingrišovu žádost o povolení druhé plavby zamítly. Povolení plavby voru Kantuta II pro Ingriše osobně zařídil prezident Peru - Manuel Prado, který jej jako ctitel klasické hudby znal velmi dobře jako dirigenta. Při zpáteční plavbě z Tahiti nabídl své zkušenosti Henry W. Taftovi, vnukovi bývalého prezidenta USA. Na jeho plachetnici Ingriš navštívil Velikonoční ostrov, ostrov Pitcairn, kde žijí potomci vzbouřenců z lodi Bounty i Robinsonův ostrov, kde žil Juan Fernandez (Robinson Crusoe), o svých toulkách s lodí po Tichomoří natočil film "Plachtění po Jižních mořích".

Když v roce 1957 v Peru, na pobřeží u Capo Blanco, natáčela společnost Warner Brothers záběry pro film Stařec a moře, byl

foto: Eduard Ingriš ©

Peru - Thor Heyerdahl při návštěvě
u Eduarda Ingriše v Limě - 1955

foto: Eduard Ingriš ©

u toho i autor románu, Ernest Hemingway. V časopise Life se dočetl o Ingrišových plavbách a požádal producenta filmu, aby jej našel a získal jej jako poradce pro natáčení. Ingriš nabídku přijal a se slavným spisovatelem se při práci na filmu spřátelil.

Jeho vlastní filmy z cest, k nimž složil a nahrál vlastní hudbu a v nichž dokumentoval svá dobrodružství, jej proslavily i v USA . V roce 1958 odjel poprvé do Los Angeles se svými filmy o Kantutě. Jeho hudba k filmu The Galant One byla navržena na Oscara, i když jej nakonec nedostal. Televizní společnost - zastupovaná českými krajany - jej podvodně připravila o autorská práva k filmům o Kantutě. Vrátil se do Peru, ale kvůli soudům se v roce 1962 vydal do USA znovu. Bylo to v době "kubánské jaderné krize" a jeho letadlo hurikán zahnal až ke Kubě. Pilot se bál Castrova režimu tolik, že po riskantním letu jen se zbytky paliva přistál na Miami.

V roce 1963 se Ingriš vrátil do Los Angeles znovu (originály svých filmů získal soudně zpět až po 10 letech) a žil tam  až do roku 1972. V Los Angeles se poznal s Ninou Karpuškinovou, zpěvačkou a herečkou, která hrála hlavní roli v jedné z jeho operet - svůj věk jí ale prozradil těsně před svatbou. Nina byla o 26 let mladší - narodila v Brně 14.6.1931 v rodině, která před bolševiky utekla ve 20.letech z Ruska a pak znovu z Československa v roce 1945 na západ. Oženil se s ní 5.6.1965 a vychovali spolu syna Eduarda, rovněž hudebníka a režiséra.

Ingriš si dlouhá léta dopisoval s Thorem Heyerdahlem, který jej v roce 1965 navštívil  v Kalifornii a nabídl mu místo v posádce expedice Ra. Ingriš tehdy musel jeho nabídku s těžkým srdcem odmítnout, protože Nina byla těhotná a on měl uzavřenou smlouvu na tříletou šňůru s besedami o svých cestách po celých USA a Kanadě. V roce 1972 se Ingrišovi přestěhovali do pohoří Sierra Nevada, kde si postavili dům u jezera v nadmořské výšce cca 2000 metrů na South Lake Tahoe. 

Eduard Ingriš byl také na konci 60. let prohlášen za mrtvého, poté co na něj během natáčení třináctidílného dobrodružného seriálu v pralese u Rio Napo skočila puma. Zprávu pustil do světa jeho těžce raněný pomocník, když se probral po útoku pumy v nemocnici a Ingriše tam nenašel. Zprávu převzala Svobodná Evropa a z Mnichova byla zpráva o jeho úmrtí do Československa oznámena spolu se vzpomínkovým pořadem z jeho skladeb. Nápravu zařídila až jeho sestra Melánie, která "propašovala" krátký článek o Ingrišovi do prvního čísla časopisu Lidé a země v roce 1970.

Jeho cestu do Polynésie připomněl i velký článek trampského písničkáře Tonyho Hořínka v Pionýrské stezce v roce 1975. Díky Tonymu Hořínkovi byly v té době vydány i některé Ingrišovy písně na LP deskách. Samostatné CD, věnované jeho tvorbě, vydal ve výběru Gabriela Gösssela pod názvem "Chci věčně vzpomínat" s 24 skladbami v původních nahrávkách z let 1930-1944 Český rozhlas  v roce 2003.

Ač polovinu života strávil v Americe, zůstal Eduard Ingriš navždy Čechem a s Čechy vždy rád spolupracoval - ať již s Jiřím Hanzelkou a Miroslavem Zikmundem v Jižní Americe, kde s nimi absolvoval v listopadu 1949 výpravu na ostrovy Las Chinchas a natočil  film "Ostrovy miliónů ptáků"; tak i s Jiřím Voskovcem, Waldemarem Matuškou a dalšími emigranty žijícími v USA. Ve svém domě na South Lake Tahoe i ve stáří učil děti svých přátel na klavír a tam také ve společnosti českých přátel zněly často

foto: Eduard Ingriš ©

Tichý oceán - Kantuta I. Natalia Mazuelos vytahuje
na palubu uloveného žraloka - 1955

foto: Eduard Ingriš ©

staré trampské písně. Mezi nimi i ty jeho - Slib mi že nebudeš plakat, Kytara a ty, Moje malá chata, Tuláku chudý, Až přijde ta chvíle, Když odejde děvče, ?

Co napsat na závěr o slavném Čechovi, po němž zůstalo úctyhodné dílo, a kterého ani publikace o českých fotografech, ani "Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby" vydaná v roce 1990 (!) neznají? Snad pár slov z jeho úmrtního oznámení: "Domove můj, já vrátím se ti zpátky, jak chlapec do pohádky, tak pokorně a sám ?" Když  měsíc před svými narozeninami 12.1.1991 zemřel v nevadském Renu, byl jeho popel převezen zpět domů, do rodných Zlonic. Prožil podivuhodný život, který by v jeho rodné zemi neměl být zapomenut.

Eduard Ingriš si dlouhá léta dopisoval s plzeňským rodákem, cestovatelem Miroslavem Zikmundem a v řadě dopisů se zmiňoval o cenných archiváliích a možnosti jejich převezení do ČR. M. Zikmund se proto také stal iniciátorem záchrany obsáhlého Ingrišova archivu a jeho dopravy do ČR. Oslovil mnohé instituce, ale zájem o archiv projevil až Dr. Ivan Plánka, ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Po smrti Eduarda Ingriše navázal M. Zikmund kontakt s jeho ženou Ninou, která řešila jak smysluplně naložit s pozůstalostí. Po výměně řady dopisů vznikla ucelená představa o významu tohoto archivu. V prosinci roku 2000 se pro něj do USA vydal Miroslav Zikmund s Petrem Horkým a Miroslavem Náplavou. Pořídili podrobnou evidenci archivu a připravili celkem 42 beden, tj. 1100 kg, respektive 40 000 fotografií a dokumentů, korespondence, knih, notového materiálu a také negativů i filmů na přepravu do ČR. Převoz lodí uhradilo, díky vstřícnosti ministra Pavla Dostála, Ministerstvo kultury. Od dubna 2001 jsou tyto cennosti uloženy ve Zlíně, jako součást Archivu Hanzelky a Zikmunda. Dílo Eduarda Ingriše se tak alespoň symbolicky vrátilo zpět do rodné vlasti, kterou Ingriš miloval a kterou chtěl po roce 1989 navštívit, což se mu, bohužel, už nesplnilo. M. Zikmund tak splatil Ingrišovi svůj "dluh" za pomoc, kterou jemu i  J. Hanzelkovi poskytl při cestách Jižní Amerikou.

V Plzni máme až do konce října 2006 možnost shlédnout krásnou výstavu Ingrišových fotografií a těšit se s jakými poklady z jeho pozůstalosti nás ještě badatelé seznámí. O Ingrišovi v Čechách vyšlo zatím jen pár novinových článků  a jedna kniha - v roce 2004 vydalo nakladatelství JOTA knihu Miroslava Náplavy "Plavby sebevrahů" věnovanou plavbám vorů Kon-Tiki, Tahiti Nui a Kantuta, tedy plavbám T.Heyerdahla, E. Bisschopa a   E. Ingriše. Můžeme doufat, že v nových encyklopediích již Eduard Ingriš nebude chybět?.

 

Petr Náhlík - Vokoun, T.O. Suché studánky, T.S. Hledači, Plzeň


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Petr Kurka  - Vyznání Eduardu Ingrišovi   |213.29.206.xxx |08.12.2009 20:15:49
S jeho jménem jsem se poprvé setkal v 80.letech. Koupil jsem si klávesy a začal se učit trampské písně. Sháněj jsem sešity Trampské romance i stará vydání v antikvariátech. Tak se mi dostal do ruky svazek č.4 s Ingrišovými písničkami NIagara a Až přijde ta chvíle. Niagaru jsem samozřejmě znal, ale ta druhá zaujala o to víc, Nikdy jsem ji neslyšel. Nikdo ze známýxh ji neznal. Za komunistů se prostě nehrála, na rozdíl od Niagary. Začal jsem se zajímat o Eduarda Ingriše a o jeho život. Poznání přišlo až po roce 1989. Dnes už je Ingrišův život v podstatě prozkoumán, nezbývá než se mu obdivovat.
Beats By Dre sluchátka  - http://www.beatsbydresluchatka.info   |220.200.33.xxx |07.12.2012 16:30:16
S jeho jménem jsem se poprvé setkal v 80.letech. Koupil jsem si klávesy a začal se učit trampské písně. Sháněj jsem sešity Trampské romance i stará vydání v antikvariátech. Tak se mi dostal do ruky svazek č.4 s Ingrišovými písničkami NIagara a Až přijde ta chvíle.

Beats By Dre sluchátka
link:http://www.beatsbydresluchatka.inf o

Niagaru jsem samozřejmě znal, ale ta druhá zaujala o to víc, Nikdy jsem ji neslyšel. Nikdo ze známýxh ji neznal. Za komunistů se prostě nehrála, na rozdíl od Niagary. Začal jsem se zajímat o Eduarda Ingriše a o jeho život. Poznání přišlo až po roce 1989. Dnes už je Ingrišův život v podstatě prozkoumán, nezbývá než se mu obdivovat.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Květen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 5
 6 7 8 9
131419
21
2728  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Library zlib