gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

06.05.2011 Krátký proces Napsal uživatel Michael Antony - Tony    PDF Tisk Email
Povídky
Sedm mlčících temných stínů se výhružně rýsuje kolem nešťastníka, který se zoufale šacuje a nesmyslně breptá. „Hned pardi, hned, chvilenku strpení.“ „Spěchej hombre, čas letí,“ pronesl do ponurého ticha muž s hvězdou na vestě. Zoufalec zrychlil tempo a vyděšenýma očima lapeného zvířete hledá skulinu mezi přízraky s rukama významně spuštěnýma. „Já, já je asi nemám.
 
29.04.2011 Počítání hvězd Napsal uživatel Alois Páter - Lojzin    PDF Tisk Email
Povídky
Počítání hvězd Probudil jsem se už ve čtyři. Pršelo. Déšť drobně, ale pravidelně klapkal do dvojitého pláště stanu.Občasný závan větru přihnal ostré husté staccato, jako když hodíte hejnu slepic na zem hrst obilí. Měl jsem spoustu času. Nebavilo mne spát. Vůbec jsem poslední dobou málo spal. Strašně jsem záviděl okolním stanům.
 
22.04.2011 Doktor Napsal uživatel Hanka Hosnedlová    PDF Tisk Email
Povídky
Doktor     Huck pomalu odvíjel z Berryho hlavy froté ručník, vlněný vojenský svetr, puntíkatý šátek, čistou ponožku a kapesník se zabalenou topinkou. Objevila se obrovská napuchlá tvář s kůží leskle opalizující. Mohutný otok zavřel Berrymu levé oko a stahoval koutek úst ke zvláštnímu úšklebku, napjatá kůže podivně zformovala i levé ucho, které směšně trčelo od hlavy jako u těch legrač-ních dětských hraček z ciziny.
 
15.04.2011 Spacák pro dva Napsal uživatel Jaroslava Šálková - Kavče    PDF Tisk Email
Povídky
Johny Červotoč se potácel po mýtině a teskně vzhlížel k noční obloze. JindySpacák pro dva chodíval lehce a bujaře, na putování temným lesem posilněn v hospůdce U ztracené ponožky. Táhla se za ním hořkosladká vůně piva, které mu příjemně žbuňkalo v žaludku. Dnes se v něm převaluje moře ovocenky, jehož vznik provázel šenkýř slovy: „Copak za to můžu? Pivo ještě nepřivezli. Napij se moštu a dej mi pokoj!"
 
08.04.2011 Ukolíbavka Napsal uživatel Vlasta Hlavatá - Aťka    PDF Tisk Email
Povídky
„Jauvajsss!“ Jak může vyrůst uprostřed udusané pěšiny šutrák? A zrovna když tUkolíbavkaady šlapu já? Jestli si myslíte, že jsem pořádně sakroval, jak jsem si narazil levej palec, tak to vás teda pořádně zklamu. Za prvé jsem si začínal zvykat, protože za posledních deset minut to bylo potřetí, a za druhé - dobře mi tak! Ve skalách musí člověk koukat pod nohy a ne vejrat nahoru, kde co lítá. A tady toho lítalo!
 
01.04.2011 Zázraky sa ešte dejú... Napsal uživatel Viera Večeřová - Ribana    PDF Tisk Email
Povídky
„Neviem, čo je také krásne na jari,“ frfľal Frankie a škriabal sa po strmom chodníkZázraky sa ešte dejú...u štýlom ‚jeden krok vpred, dva kroky vzad.‘ „Aká jar? Veď ani snežienky nekvitnú,“ pripomenula Zuzka. Mala pravdu. Jar sa tento rok akosi pozabudla. O snežienkach sa nám mohlo iba snívať, hoci je ich po iné roky už bielo. Bielo síce bolo, ale od snehu, čo sa nie a nie odpratať z hôr. Decká sa radovali z jarných prázdnin, dospelí mali z tej bielej už depku a mne to bolo akosi fuk
 
25.03.2011 Chyžka u Stužice rieky Napsal uživatel Miloslav Nevrlý    PDF Tisk Email
Povídky
Bude to starý příběh bratříčku. Starý a obyčejný. A stejné bude i poučení, které se dozvíš až na úplném konci. Bylo krátce po druhé světové válce a také po konci školního roku. Seděli jsme všichni tři na popelnicích, nohama klátili: nad dvorem zářil červenec a stejně horce planul i Jakubův obličej. Zdálo se, že letošní výprava nebude obyčejná.
 
18.03.2011 Sonáta pro klavír a borovici Napsal uživatel Wabi Ryvola    PDF Tisk Email
Povídky
Sonáta pro klavír a boroviciKrisťák nám vždycky připomínal divého lesního muže. Ať vyprávěl anekdoty, nebo zpíval, dělal to všechno s takovým neopakovatelným divoušstvím, že jsme ho podezírali z černokněžnictví. Anekdoty vyprávěl čtyři hodiny nepřetržitě, to vám nelžu. A jaké! Znal všechny staré písničky a zpíval je svým nenapodobitelným basem.
 
11.03.2011 Trampský výlet Napsal uživatel Wabi Ryvola    PDF Tisk Email
Povídky
Trampský výletDen byl jak vyšitej. Hmyz spokojeně předl svou letní píseň a Jarmila dožehlovala krajky na mý usárně. Hmoždil jsem se s leštěním nárazníků na káře (já nevím, co to je, že to u těch Mercedesů tak rezaví), ale sluníčko mě netrpělivě pohánělo – pospěš si, ty lenochu, všichni kamarádi již vhodili usárny do zavazadlovejch prostorů svejch vozů, jenom ty tady porád blejskáš a blejskáš…
 
25.02.2011 Blízké setkání čtvrtého druh Napsal uživatel Jan Frána - Hafran    PDF Tisk Email
Povídky
Blízké setkání čtvrtého druhJe zajímavý, jak chování nebo rozhodnutí jednoho jedinýho člověka dokážou v určitý chvíli ovlivnit osudy celýho lidstva. U vládců, diktátorů, filozofů a proroků to ani tak moc nepřekvapí, ale u celkem neznámýho a ničím jinak výjimečnýho člověka to zarazí. Ale může se to stát. Vím to. Od jistý doby vím, že kdyby ten praštěnej Česnek  dával ve škole víc pozor, mohly se lidský dějiny od určitýho okamžiku odehrávat dost jinak.
 
18.02.2011 Poslání Napsal uživatel Velký Drak    PDF Tisk Email
Povídky
PosláníKlasický páteční večer v hospodě Na Žižkově v Malém Chlumci. Kam jen zrak dohlédne, všude zeleno-maskáčově. U pultu jsou jak vojáci vyrovnané US torny a od stolů se ozývá zpěv trampů s doprovodem kytar a dalších nástrojů. Luciano Pavarotti by asi koulel očima nad zvláštním sladěním těhle neškolených syrových hlasů, ale tady to nikomu nevadí.
 
11.02.2011 Logika Napsal uživatel Jan Valeš - Jenýk    PDF Tisk Email
Povídky
LogikaTříletá dcerka sleduje se zaujetím mé prsty. Utahují řemínky na usárně a sám pro sebe si funím. "A pavouci v tom vašem srubu jsou?" "Jsou." "Zima tam taky je?" "To víš, že je." "A smrad?" "Když sundá Slůně kanady, je tam i smrad." "A žížaly?" "Taky by se nějaká našla." "Fuj! A prašivky?" "Taky." "A jíte je?" "Když vaří Slůně, tak určitě."
 
04.02.2011 Ohyzdové na Baltu Napsal uživatel Miloslav Nevrlý    PDF Tisk Email
Povídky
Ještě zcela nedávno, v hebkém podletí, jsem věřil, že nejohyzdnější sběratelskou váOhyzdové na Baltušní na světě trpí můj přítel entomolog. Vídal jsem ho, jak s uštvaným výrazem v tváři a s nářadím, které již samo budilo odpor – zašlou vidličkou, rezavým nožem a olezlou lžičkou - se plíží po pastvinách a pustých nečistých místech a rozrývá hromady zvířecího a lidského trusu a z výkalů vybíral brouky. Tak jako jiný propadne osudově nešťastné lásce, tak
 
28.01.2011 Jednou seděli kolem ohně, Napsal uživatel Miki Ryvola    PDF Tisk Email
Povídky
zrovna ladili kytary a srkali grog z vojenských šálků. Byla letní noc,Jednou seděli kolem ohně, začínala neděle a měli moc dobrý pocit, šťastni ohněm, písní, řekou. Pojednou, ozářen plameny, stanul u ohně podivný mužík a řekl: „Zde kouří jen žháři, soudruzi! Rovněž plameny neodpovídají platným předpisům jak délkou, tak barvou a vůbec, otázka volného kladení ohně v lese jest problematickou. A vaše oděvy, váš vzhled, ale soudruzi,“ zde zdvihl káravě prst, „soudruzi, vy velice špatně
 
21.01.2011 Plechovka Napsal uživatel Jaroslava Šálková - Kavče    PDF Tisk Email
Povídky
V sobotu večer zatoužili tři trampové z Vraního údolí po nějakPlechovkaé kratochvíli a tak z vedlejšího campu unesli Drobku, zvanou Holka Lamželezo. S hurónským řevem ji odvlekli do údolí. Tam je Drobka svými kovářskými dlaněmi ztrestala a vítězně se vrátila ke svým, přičemž nezapomněla odnést kotel guláše. Tři trampové usínali s prázdným žaludkem. Ráno odešel šerif Lotoska k potoku, aby douškem vody zahnal hlad a vrátil se rozezlen. „Budu vás muset zpráskat,“
 
14.01.2011 Kočár Napsal uživatel Jan Valeš    PDF Tisk Email
Povídky

Ve vlaku je zima jako v Plzni na soudním. Kloubnaté pařáty stromůKočár mizí za oknem do věčnosti a hezké průvodčí chybí zub. Pomníčky na hřbitově ve Staňkově plavou v záplavě zlatého listí. Za týden budou dušičky a to se hřbitov rozzáří jak půlnoční Manhattan. V sedadlech za zády posmrkávají dva kluci. Jejich věčné popotahování mi leze na nervy, stejně jako ty intelektuální kecy. Ke všemu se oslovují jmény Hup a Hop, jako ti opičáci z knížky, co čtu každý večer dcerce.

 
07.01.2011 Vandrákův Nový rok Napsal uživatel Marko Čermák    PDF Tisk Email
Povídky
Vandrákův Nový rokChcete-li zažít něco divnýho, tak jeďte na vandr v sobotu večer za tmy a to mezi Štědrým dnem a Třemi králi. Na lavičce před Bránickým nádražím mi bylo zima, proto jsem raděj čuměl přes sklo na koleje z haly, aby mi neujel ještě tenhle vlak i když je tma jako tma, hodinky nemám a zejtřek poznám až bude světlo.
 
17.12.2010 Normální zimní ráno Napsal uživatel Vladimír Synák – Riki    PDF Tisk Email
Povídky
Normální zimní ránoZastavil jsem se na vokraji lesa, abych vykouřil dýmku, když přijelo embéčko. Rodinka v zářivých větrovkách s jásotem sundávala ze střechy dvoje sáňky a začala řádit na mírným vršíčku. Copak, lufťáci si spletli cestu, nebo vám nezbylo na Tatry? To je tedy novina, zimní weekend pod Hřebenem.
 
10.12.2010 Noc zúčtování Napsal uživatel Michael Antony - Tony    PDF Tisk Email
Povídky
Pimmm… ozvalo se mi zničehonic v uších, prošlo celým lesem, zazpívalo v eNoc zúčtováníšusu, cinklo v kapse mezi drobnýma.
Pimmm… oheň zapraskal, zahučel, zarachtal, vyplivl hrst oharků na jehličí a odcházející Ohnivý muž prohodil přes rameno pár slov díků za dobrý dřevo. Pimmm… ozvalo se potřetí a začaly se dít věci. Oheň se musel za ty dvě hodinky, co následovaly, výrazně zvětšit, abychom se k němu všichni pohodlně vešli.
 
26.11.2010 Horor pro večerní oheň Napsal uživatel Hanka Hosnedlová    PDF Tisk Email
Povídky
Předpokládám, že sedíte svorně kolem ohně, který příjemně praská a leHoror pro večerní oheňtní tma vás obklopuje jako skořápka. Přiložte ještě pár větviček, aby plameny zasvítily jasněji a poslechněte si něco, co bych vám chtěla dneska vyprávět. Je to příběh, který se tak trochu hodí do atmosféry večerního ohně mezi poslední písničku a zatažení zipu spacáku, když se vám již klíží víčka, ale stále ještě nenastala ta pravá chvilka pro spaní.
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 10 z 18

Kalendář

<< Červen 2019 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
17181920212223
24262728

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc