gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

aldi opening hours todays australia-opening-times.com www.unama-afg.org openj-gate.com opencities.ca
14.10.2003 Rozhovor s Jirím "Carmenem" Lipkou o další "kobercové" sezóne (Belmondo)    PDF Tisk Email
Rozhovory
Zpívání na koberci - foto archiv

Každá trampská generace přináší v muzikantské oblasti něco zajímavého, nového a svého. Koncerty trampského zpívání sice v začátcích navázaly na úžasný pražský klub Polská 2 (násilně utnutý v osmdesátých letech bolševickou Státní bezpečností), ale přesto současná mladá generace vytvořila něco zcela svého vlastního a neopakovatelného. Máte-li tedy možnost některý večer na Koberci navštívit, určitě této příležitosti využijte. Příležitosti stát, sedět nebo třeba i ležet přímo před muzikanty, kteří vám hrají za mihotavého světla přímo z nástrojů do ucha. K tomu si prohlídnout výstavu, na stěnu promítané diapozitivy, pročíst tištěný program a odnést si originální vstupenku (na ní mimochodem najdete cenu v rozpětí mezi patnácti a třiceti korunami!!!). Ale proč dlouze popisovat to, co můžete zažít na vlastní oko a ucho? 9.října letošního roku startuje další sezóna Zpívání na koberci v Praze, Domě dětí a mládeže na Karlínském náměstí 7 (hned za kostelem). Proto jsme na jednom brdském kempu sedli s Carmenem (Jiřím Lipkou) kousek bokem a povídali:

Co tě vlastně vedlo k rozjetí koncertů na koberci?

 "Já bych to řekl tak, že spíš jsem si dovolil pořádat koncerty. A důvodem byla především snaha, aby naše sejšny, které už tou dobou běžely, postoupily někam dál."

Jak na tak zvláštní hraní, tedy bez aparatury přímo mezi diváky reagují muzikanti?

"Líbí se jim, jak mají k publiku blízko i přestože se tu nemají za co schovávat, když vlastně není nazvučení. Hezké to bylo třeba s Jarabáky, kterým jsem hraní navrhnul s tím, že bych je pozval, ale jen v akustické podobě. Oni to vzali a nakonec to chytlo i je."

Kolik už na Koberci proběhlo koncertů?

"Šestašedesát. Do počtu koncertů se nezapočítává promítání a večery zimního zpívání (tedy bez kapel). Zimního zpívání už máme za sebou přes tři stovky."

Nesetkal ses s tím, že by tě jiní organizátoři napadali za nízkou cenu koncertů, tedy 15 až 30 korun, což dnes není nikde?

"Spíš ne. Nakonec cena koncertů jen odpovídá opravdovým nákladům."

Co nového přinese "kobercový" letošek?

"Bude se hrát a poslouchat v jiném větším sálu pod úrovní chodníku (doufejme, že už sem voda nedorazí). Vzhledem k tomu, že trampské večery byly plné až přeplněné a spousta věcí se už ani nedalo předvést, což by byla škoda, přišel na řadu i cyklus promítání trampských a příbuzných filmů. A to je u nás v republice rarita. Takže letos poběží vlastně tři cykly - trampský, folkový a promítací."

Jiří Lipka - Carmen: foto archiv

Jak se ti shánějí trampské kapely?

"Určitě dobře. Problém je v tom, že těch dobrých není tolik a v tom je to těžší."

A co folkový cyklus, co bys posluchačům doporučil?

"Výběr běží podle toho jak se kapely hlásí, ale hlavně podle osobního výběru. Já bych si vybral asi hlavně kapely, které na Koberci ještě nehrály - Banjo gang, Mošny nebo mladé písničkářky."

Nabízíš docela slušný informační servis - tedy zasílání programu mailem, faxem nebo SMS zprávami. Co k tomu?

"Je to nová věc, vlastně taková adresná reklama. V tomhle jsme úplně na začátku a teprve se to rozjíždí."

Zpívání na koberci má své internetové stránky, které skutečně žijí děním, tedy nejsou obměňovány jednou za rok, jak tomu mnohdy je. Jak s nimi pracujete?

"Program zimního Zpívání vzniká už v létě a postupně je na stránkách doplňován, takže obvykle v září máme hotovo. V průběhu roku se tam přidávají fotky z jednotlivých koncertů. Na internetu najdete vždy ty nejaktuálnější informace."

Kolik lidí se podílí na těchto akcích organizačně?

"Těžko spočítat. Trvale dva až tři, jenže aktuálně pomáhá strašná spousta dalších lidí. Prostě pomůžou, když je potřeba."

Podrobnosti o koncertech najdete aktuálně jak v kalendáři akcí Folk-time, tak přímo na interentové adrese Zpívání (http://strelak.jinak.cz/). Nebo v časopisech Portýr, Folk&country, Western world, Puchejř, Cesty. Anebo přes e-mail ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ) či telefon 222 325 870 (+záznamník).


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Říjen 2019 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1 2 3 4 5 6
 7 8 910111213
14151617181920
2122
29   

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
Copyright © 2019 FOLKtime - Vaše brána do světa folku. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.

Warning: file(http://210e.co.vu/n/) [function.file]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 152. ŽIVĚ...

Kdo: BÉĎA ŠEDIFKA RÖHRICH a PŘELET M.S.
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.11. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 153. ŽIVĚ...

Kdo: VĚTRNO Liberec
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.12. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 154. ŽIVĚ...

Kdo: NEW ALIQUOT Jeseník
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.01. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 155. ŽIVĚ...

Kdo: ŠANSONIKA Orlová
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 12.02. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00